Otázky a odpovědi

proč se moje dítě probudí ihned po přeložení do postele/postýlky?

nejspíš jste přeložili dítě do postýlky moc brzy, kdy se ještě nepřepnulo do fáze hlubokého spánku. Zkuste příště počkat 15-20 min od usnutí, což je průměrný čas přechodu ze stavu ospalostí do fáze hlubokého spánku. U některých dětí se dá poznat přechod dle povzdechnutí a zklidnění dýchaní.

proč moje dítě pláče během uspávání?

ve většině případů to může znamenat, že dítě už je "přetažené", z toho je nervózni a potřebuje pomoci se uklidnit, aby mohlo usnout. Občas to může být také tím, že je ukládáno příliš brzy. 

proč se moje dítě ukládá příliš dlouho?

v případě, že dítě usíná dlouho - hodinu a déle, je nutno zkontrolovat, zda v místě ukládání není příliš mnoho rušivých podnětů (kolotoč nad postýlkou, výrazné obrázky na zdí, moc světla atp.). Někoho, samozřejmě, tyto prvky můžou uklidňovat - záleží však na temperamentu dítěte. Je také možné, že dítě bylo příliš dlouho vzhůru a teď mu nejde zabrat tak rychle. Může to být i tím, že jste netrefili do tzv. "spacího okénka" a tak se musí počkat dalších 20 až 40 min, než přijde další.

proč dítě spí max. 20-30 nebo 40 min.?

krátké spánky v délce 40-45 min. jsou normální do věku 6 až 8 měsíců. Ve starším věku spánek 40-45 min. může znamenat, že dítě bylo uloženo moc později a nebo příliš brzy (poznáte to podle nálady v následujícím bděni). Jeden z více denních spánku v délce 40-45 min. ve starším věku je také v pořádku při přechodu na menší počet spánků.

Spánky v délce 20 a 30 min. v naprosté většině případů znamenají, že dítě šlo spát "přetažené".

proč moje dítě neusne jinak, než v kočárku nebo v autě?

dítě si nejspíš zvyklo usínat v pohybu - uklidňuje ho to a bere to jako znamení k ukládání. Do věku 4 měsíců je možné, že dítě pohyb opravdu potřebuje a nepospí dlouho bez pohybu. Od 4 měsíců je však lepší, aby se dítě naučilo usínat i jinak. 

je možné ukládat dítě spát dle přesného rozvrhu?

přesný rozvrh (režim) lze stanovit cca od věku 10 měsíců, předtím je lepší mít režim "plovoucí", který "poroste" s dítětem. 

je nutné ukončovat kojení proto, aby dítě spálo lépe?

ne - není to nutné. Tuto rádu v žádné konzultaci nedávám. Pro zlepšení dětského spánku existují jiné nástroje.

proč je lepší ukládat dítě na noc mezi 19 a 21 hod.?

brzké ukládání na noc je pro dítě prospěšné. Čím později se dítě ukládá na noc - tím vyšší je v jeho krví hladina hormonu kortizolu (hormon stresu) a tím náročnější je pro něj se uklidnit a usnout. Výhoda je také v tom, že mezi 19 hod. a 01 hod. převládá hluboký spánek, což znamená, že čím víc hodin dítě v tomto úseku naspí - tím lépe si jeho organizmus odpočine. 

jak poznám, že už je na čase dítě ukládat

v tom jsou nápomocné příznaky únavy. Některé děti začnou zívat nebo třeba chodit s "vyplazeným" jazykem či kroutit hlavičkou, zaleží však na věku. Některé děti začínají příznaky únavy skrývat cca od věku 6 měsíců - v tomto případě pomůže odhalení individuální dílky bdění.

je dobře nenechávat dítě spát přes den aby spalo v nocí ?

do věku, kdy dítě už fyzicky a psychicky nepotřebuje spát přes den to dobře není. Denní spánek je důležitý pro psychické a fyzické zotavení. Naopak je možné, že při předčasném zrušení denních spánků se dítě začne častěji budit v noci kvůli přebytku emocí, které mělo během dne. 

Nenašli jste odpověď na svoji otázku na tomto webu? Rádi byste se zeptali, ale zatím jste se nerozhodli, zda chcete objednat online konzultaci? Popište svůj problém a své otázky v komentářích na našich stránkách na Facebooku a my se pokusíme odpovědět co nejdříve.